Nyitvatartás:
Figyelem az Orbán Balázs Látogatóközpont ideiglenesen zárva van.
„A nemzetek életképességét és hatalmát ma már nem annyira a nyers erő, nem is kizáróan a hősiesség, hanem a népek míveltségi fokozata s szellemi fejlettsége szabja meg.”
-Orbán Balázs
Az Orbán Balázs Látogatóközpont a Szejkefürdőn, Székelyudvarhely északnyugati határában, a nagy előd sírjának közelében található. A központban létrehozott, állandó kiállítás célja méltó emléket állítani „a legnagyobb székelynek”.
A kiállítótermeket végig járva megismerjük Orbán Balázs életét, munkásságát és hagyatékát. Az életutat követve, a látogató megszemlélheti a korabeli használati tárgyakat, az akkori fényképezési eszközöket, betekintést nyer az egykori fotótechnikába. Ráadásul – a modern technikának köszönhetően –, megjelenik előtte maga „a legnagyobb székely is”.
Az első teremben az életrajzzal és az Orbán család történetével ismerkedhetünk meg, tanulmányozhatjuk a családfát. Érdekességként vicces anekdoták, pikáns történetek tükrében is felvillan előttünk a nagy előd. Ráadásként, még a korabeli újságokban, gúnylapokban megjelent karikatúrák között is lapozhatunk az érintőképernyőn.
Mivel az akkori politikai életben jelentős szerepet töltött be, az ő szemszögéből ismerkedhetünk korának politikai viszonyaival. Ebben segít bennünket a számos, országgyűlési beszéd közötti, hagyományos tallózás lehetősége mellett a modern technika. Egy háromdimenziós hologram és animáció alkalmazásával magának, Orbán Balázsnak az előadásában hallgathatjuk meg egyik beszédét.
Orbán Balázs politikai pályájához is kötődik nem mindennapi adat: életében két alkalommal is párbajoznia kellett. Ez a tény bizonyság arra is, hogy mennyire fontosnak tartotta a politizálást és a székelység méltó érdekképviseletét.
Ezúttal a keleti utazó és a Székelyföld leírója életének eseményeit idézhetjük fel. A kalandos családtörténet, a Boszporusz partján töltött idő eseményei mellett azt is megtudjuk, miként próbálta a család visszaszerezni nagyanyai örökségét. Konstantinápolyból indult el a fiatal Orbán Balázs – gyermekkori álmát követve – bejárni az ókori világ fontosabb helyszíneit. Ez az utazás ihlette a Székelyföld bebarangolására, aminek eredményeként született meg legnagyobb műve, a Székelyföld leírása. A terem egyik fő látványossága – az egyiptomi piramis és más tárgyak mellett – egy korabeli fényképezőgép. Ahhoz hasonlót használt utazásai során maga a fotográfus is. A réginek a mai technológiákkal való ötvözése egyedi élményt nyújt a látogatók számára.
Ugyanebben a teremben látható Orbán Balázs élethű bábuja. A kiállított tárgyat a Legendárium Animációs Stúdió által tervezett, háromdimenziós modell alapján magyarországi filmesek készítették megszólalásig élethűre.
Megtudjuk, hogy a Jersey szigetén töltött száműzetése során miként tanulta meg a fotózás akkori technikáit Victor Hugótól és annak két fiától. Ugyanakkor megismerhetjük a korabeli előhívó kamrát és magát, az akkori fényképelőhívó eljárást is.
„Nekünk pedig fel kell vennünk az általa letett kalapácsot, mert sok az elvégezni való munka még!”
Bányai János